سایر ورزش‌ها
1398/9/20 - 15:44
57847

شرایط جوی ارتفاعات ایران برای کوهنوردی در آخر هفته

سمانه نگاه، کارشناس هواشناسی کوهستان در گفتnوگو با ایسنا، در باره وضعیت هوای کوهستان ها و شرایط صعود در هفته جاری بر اساس نقشه های سازمان هواشناسی کشورگفت: امروز چهارشنبه دو...

سمانه نگاه، کارشناس هواشناسی کوهستان در گفت‌وگو با ایسنا، در باره وضعیت هوای کوهستان‌ها و شرایط صعود در هفته جاری بر اساس نقشه‌های سازمان هواشناسی کشور گفت: 
امروز چهارشنبه دو موج بارشی در کشور فعال هستند. موج ضعیفی از بخشهای شمالی کشور عبور می کند که عمده فعالیت آن مربوط به دامنه های شمالی البرز است. این موج باعث بارندگی و وزش باد در این مناطق خواهد شد. همچنین برای قلل مرتفع مجموعه علم کوه، سبلان، شاه البرز و .. در اردبیل، البرز غربی و مرکزی بارش برف و وزش باد شدید پیش بینی می شود. طی امروز برای قله های دماوند و توچال و مجموعه قلل شمال تهران بارش پراکنده برف مورد انتظار است.

این کارشناس افزود: علاوه بر این موج بارشی دیگری در بخشهای جنوبی کشور فعال است، بنابراین برای مناطق مرتفع استانهای بوشهر، هرمزگان، کرمان و سیستان و بلوچستان، افزایش ابر و رگبار و رعدو برق و احتمال تگرگ و وزش باد شدید پیش بینی می شود.

نگاه درباره روز پنجشنبه گفت: برای روز پنج شنبه جوی آرام در کشور پیش‌بینی می کنیم. از اواخر وقت پنجشنبه موج بارشی جدیدی از غرب وارد کشور می شود. تا قبل از ظهر برای نیمه غربی کشور بارش باران و برف و وزش باد به دنبال دارد. این موج برای ارتفاعات، قلل مرتفع و مناطق کوهستانی شمال غرب، غرب، البرز غربی، زاگرس شمالی و مرکزی بارش برف و کولاک رقم می زند. طی ساعات عصر و شب دامنه فعالیت آن به مناطق مرکزی و حتی شرقی کشور گسترش می یابد و موجب بارش باران و برف در این مناطق می شود. همچنین برای ساعات عصر و شب جمعه بارش برف در زاگرس مرکزی تشدید می شود. روز جمعه بطور مشخص برای مناطق کوهستانی استانهای البرز و تهران، قله های دماوند و علم کوه و توچال و ... در بعضی ساعات بارش برف و وزش باد شدید مورد انتظار است.

نگاه اجمالی به وضعیت کوهستان‌ها در آخر هفته:

جمعه:
قله های شاخص سبلان، سهند، علم کوه، دنا، اشترانکوه بارش برف و وزش باد شدید

توچال و دماوند: بعضی ساعات بارش برف و وزش باد شدید

این کارشناس هواشناسی کوهستان در پایان توصیه کرد: قله های مرتفع زاگرس مرکزی با بارش شدید مواجه خواهند بود و شرایط جوی نامساعد را به همراه خواهند داشت. در صورت امکان تقاضا می شود از صعود به قله های مرتفع غرب، شمال غرب،البرز غربی و مرکزی اجتناب شود.

انتهای پیام

منبع : ایسنا
برچسب ها

دیدگاه ها

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط ورزشیتو در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

اخبار ورزشیتو